İnsülin Direnci / Insulin Resistance

     İnsülin Direnci İle ilgili öğrendiklerimi paylaşacağım sayfama hoş geldiniz! 

    Tıp eğitimim olmadığını ve burada paylaştıklarımın temelde internette araştırdıklarım ve kendi denemelerimden oluştuğunu belirtmek isterim. Bu sayfayı açmamın nedeni tanı koymak veya tedavi önermek değil, yaşadıklarımı paylaşmak ve sizlerin paylaşımlarıyla hepimizin bilgilerini zenginleştirmektir.


    Romalılar, yurttaşlarım, dostlarım, dinleyin anlatacaklarımı ve ses çıkarmayın ki duyasınız beni! 
(Brutus/Julius Caesar'dan)

 Neden insülin direnci ile ilgili bir sayfa hazırlıyorum?  
   Yaklaşık bir buçuk ay önce yaptırdığım bir tahlil sonucunda insülin direncim olduğunu öğrendim. Elbette bunun diabetin ilk adımı olduğunu bildiğim için, biraz korkmadım değil. Doktorumun yönlendirmeleri ve internette yaptığım araştırmalar sonucunda, aslında korkmaya gerek olmadığını ve doğru bir beslenme planı ve egzersizle durumumu hızla kontrol altına alabileceğimi öğrendim.

     Bu sayfaya başlamamın sebebi ise insülin direnci olanlar için şeker hastalığının kaçınılmaz olmadığını, el ele verdiğimizde daha güçlü olabileceğimizi ve bilinçsizlikle, bilgisizlikle mücadele etmemiz gerektiğini düşünmemdir.

    Çevremdeki insanlarla konuşurken insülin direncinin ne kadar yaygın olduğunu, hayretler içinde kalarak fark ettim.Osman Müftüoğlu, 23 Eylül 2012'de Hürriyet'te yazdığı "İnsülin Direnci Neden Şişmanlatıyor?" başlıklı yazısında - ki yazıya buradan ulaşabilirsiniz - bu hastalığın çağımızda en yaygın üç hastalıktan biri olduğunu belirtiyor.

    Müftüoğlu, aynı yazıda kilo alma ve obezite problemlerinin de temelinde insülin direncinin yatıyor olabileceğini belirtiyor. 

Pekâlâ, insülin direnci nedir?

  İnsülin, vücudumuzun kuryesi gibi çalışan bir hormondur. Pankreasta üretilir. Kendisine kan yoluyla ulaşan paketleri, yani şekeri, hücrelere iletmekle görevlidir. Kısacası vücudumuzun beslenmesini sağlar. 

    Doğal olarak kanımızdaki glukoz miktarı arttıkça, pankreasımız insülin salgılayarak bu glukozu yani şekeri gerekli yerlere ulaştırmaya çalışır.

    İnsülin direnci ise kuryemizin paketleri taşıdığı çantanın yani insülin reseptörlerinin şekere karşı duyarsız kalması, böylece paketlerin yani şekerin kanda dolaşmayı sürdürmesine rağmen alıcılarına ulaşmamaları demektir. Pankreas sağlıklı bir insanın salgıladığından iki - üç kat fazla insülin salgılamak için fazla mesai yapmak zorunda kalır. Ancak bu şekilde hücrelerimiz beslenebilir.

     Pankreasın fazla ve hatta aşırı mesai yapmak suretiyle kendini çok zorlaması da bir süre sonra iflas etmesine yani "Tip 2 Diabet" oluşmasına yol açar. 

   Buraya kadar anlattıklarımı, üç değerli makalede yer alan bilgilerden derledim. Ayrıntılı bilgi için:
1. Başkent Üniversitesinin Uzman Diyetisyen Yeter Çelik tarafından yazılmış olan "Beslenme ve Diyetetik" başlıklı makalesini; 
2. Gayrettepe Florence Nightingale Hekimi, Endokronoloji ve Metobolizma Uzmanı Prof. Dr. Sait Gönen'in "İnsülin Direnci" başlıklı yazısını;
3. Türk Diabet ve Obezite Vakfının Prof. Dr. H. Hüsrev Hatemi tarafından yazılan "Şeker Hastalığı ve Tedavisi" başlıklı makalesini okuyabilirsiniz.


Kimler insülin direncine sahip olduğundan şüphelenmelidir? 

    Bütün okuduğum sitelerde ortak olan bir bilgi var, o da bel kalınlığının erkelerde 100cm, kadınlarda ise 88cm üzerinde olması durumunda insülin direncinden şüphelenilmesi gerektiği. Koşup bir mezura bulmadan önce unutmayın, belinizin kalın olması şeker hastası olduğunuzu göstermez; ama basit bir kan tahlilini yaptırmanız gerektiğini vurgular.

      Yaptırdığınız tahlil sonucunda üç senaryo ile kaşılaşmanız mümkün:

a. Normal durum   : Açlık şekeri 100mg veya altında
                    Tokluk şekeri 140mg altında
b. İnsülin direnci: Açlık şekeri 100-125mg arası
                    Tokluk şekeri 141-200mg arası
c. Şeker hastalığı: Açlık şekeri 125mg üstü
                    Tokluk şekeri 200mg üstü

     Yukarıdaki verileri paylaşırken doktor olmadığımı ve bu bilgileri Türk Diabet ve Obezite Vakfı'ndan aldığımı bir kez daha vurgulamak istiyorum.

İnsülin direncinin diğer göstergeleri:
* İyi kolesterol olarak bilinen HDL'nin kadınlarda 50'nin erkeklerde ise 40'ın altına düşmüş olması,
* Çabuk acıkıp geç doyma
* Aile geçmişinde obezite ve diabet bulunması
* Trigliserid oranının 150'nin üzerinde olması

   Bundan sonraki yazılarımda, tabi sizlerden gelen yorum ve istekler doğrultusunda aşağıdaki konuları ele almayı düşünüyorum:

Hangi besinlerden uzak durmalıyız?
Hangi besinleri tercih etmeliyiz?
Egzersiz gerekli midir?
İnsülin direnci olanlar için pratik yemek tarifleri

Neşeyle kalınız!

     
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder